SFP+ är en förbättrad version av SFP

SFP+ 10Gbit

SFP+ är en förbättrad version av SFP (Small form-factor pluggable) transceivers. SFP+ transceivers stöder 8 Gbit/s fiberkanaler, 10 Gigabit Ethernet och den optiska nätverksstandarden OTU2 och är ett mycket populärt branschformat. 
Våra SFP+ transceivers stöder digital diagnostisk övervakning (DDM) funktioner. 
Denna funktion är också känd som digital optisk övervakning (DOM) och ger användaren möjlighet att i realtid övervaka parametrar som optisk ut-effekt, optisk in-effekt, temperatur, laserförspänning ström, och SFP+ transceiverns spänning. Vi levererar våra transceivers med alla typer av koder.

Nedan är ett axplock av SFP+ transceivers, hittar ni inte den ni söker så tveka inte att kontakta oss om ni har några frågor!

Artikel.nrProduktBeskrivning
MIO-SFP+-SR10GBASE-SR10G SFP+ SR MMF 300m
MIO-SFP+-LR10GBASE-LR10G SFP+ LR 10km
MIO-SFP+-LRM10GBASE-LRM10G SFP+ LRM MMF 220m
MIO-SFP+-ER10GBASE-ER10G SFP+ ER 40km
10GBASE-ZR10G SFP+ ZR 80km
MIO-SFP+-Cxx-ER10GBASE-ER10G SFP+ CWDM ER 40km 
(1270~1450nm; DFB/PIN)
MIO-SFP+-Cxx-ER10GBASE-ER10G SFP+ CWDM ER 40km 
(1470~1610nm; EML/PIN)
MIO-SFP+-Cxx-ZR10GBASE-ZR10G SFP+ CWDM ZR 80km 
(1470~1610nm; EML/APD)

 

 

SFP+ BIDI transceivers

Nedan finner ni en populär SFP+ BIDI transceiver kombination.

Våra Mioptics® 10G SFP+ BIDI transceivers finns självfallet för alla våglängder ni kan behöva samt med eller utan anpassning för industriella applikationer (-40 till 85 °C).

MIO-SFP+-B10-3327-x
10Gb/s SFP+ BX LC DDMI Optisk modul
Tx:1330nm / Rx:1270nm
10km transmission distance

Datablad

MIO-SFP+-B10-2733-x
10Gb/s SFP+ BX LC DDMI Optisk modul
Tx:1270nm / Rx:1330nm
10km transmission distance

Datablad

Andra besökare tittade även på